Hangi Yemeğe Hangi Baharat ?

Eşsiz kokulu binbir çeşit baharat dünyasının kapılarını aralayarak hangi baharat hangi yemek/yemeklerde kullanılır, hangi yemeklere hangi baharat daha çok yakışır, baharatlar yemeklerimize nasıl bir aroma verir, özet bilgilerle birlikte yakından bakalım.

Hangi yemeğe hangi baharatı kullanacağımıza karar vermeden önce onları yakından tanımalıyız. Bu nedenle yemeklerinizde kullanabileceğiniz ÖZKÖKLÜ Baharatlarımıza bir bakalım:

Yemeklerde Kullanılan Genel Baharat Çeşitlerimiz

En Sık Kullanılan ÖZKÖKLÜ Baharat Çeşitlerimiz :

KARABİBER Baharat: Neredeyse her yemeğe çok yakışan bir baharat türü olup iştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. %80 süt yağı içeren Tereyağlı bir pilavın üstüne çok yakışır.

KIRMIZI BİBER Baharat: Özellikle yağlı ve bol sulu tencere yemeklerinde çok sevilen kırmızı biber baharatımız, eklendiği her yemeğe doğal aroması ile tüm lezzetini verir.
Yahni, tas kebabı, güveç gibi etli sulu yemeklerle arası çok iyi olan bir baharattır.

KEKİK Baharat: Sebze yemeklerinde, tencere yemeklerinde ve et yemeklerinde bolca kullanılan ÖZKÖKLÜ kekik baharatımız, kahvaltılarınızda zeytinin ya da salçanın üstünde de enfes aroması ile kendisine yer bulur. Çok yönlü ve her yemeğe yakışan üstün baharat çeşitlerimizdendir.

Kırmızı Ete Yakışan ÖZKÖKLÜ Baharatları :

Kırmızı etler özellikle marine edilme aşamasında baharatlarla zenginleştirilmiş olarak çeşnilendirilirse çok daha yumuşak ve lezzetli olacaklardır.

TAZE yada ÖZKÖKLÜ Kurutulmuş KEKİK : Kekik neredeyse tüm yemeklerde kullanıldığı gibi hem tazesi hem de kurutulmuş şekli ile kırmızı ete çok yakışır. Özellikle taze kekiği kırmızı et marine ederken marinede kullanmak çok fark yaratacaktır.

TAZE BİBERİYE : Kırmızı etin marine edilmesi aşamasında kullanabileceğimiz bu taze baharat, etin lezzetiyle çok güzel bir uyum sağlayacaktır.

KARANFİL : Kırmızı ette kullanacağınız ÖZKÖKLÜ karanfil ile hazırladığınız etlerin, misafirlerinizin aklında yer etmesi için yetecek ve artacaktır.

TARÇIN : Sadece tatlılarda kullanıldığını sandığımız ancak kırmızı ete pek çok yakışan, şefler tarafından sürekli tercih edilen bir ÖZKÖKLÜ baharat çeşidimizdir. Bu baharatımızı kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken (püf) nokta: tarçın baharatının miktarını çok iyi ayarlamaktır.

Kırmızı ete, yenibahar, karabiber, kırmızı biber ve aromalı tuzlar çok yakışacaktır.

Köftelerde Kullanılan ÖZKÖKLÜ Baharatları :

Baharatsız bir köfte düşünülemez. Köfteye en çok yakışan baharatlar ise :

KİMYON: Taze çekilmiş ÖZKÖKLÜ Toz Kimyonumuz, keskin kokusu ile kendisini hemen farkettirir. Kimyon baharatı kullanılmayan köfte memleketimizde pek yok gibidir. Çoğu mutfak şefi, köfteye en çok yakışan baharatın kimyon olduğunda hem fikirdir.

YENİ BAHAR : Et yemeklerimizde, dolmalarımızda hatta tatlılarımızda dâhi kullandığımız, kendine has, hafif tatlımsı bir aroması olan ÖZKÖKLÜ Yenibahar baharatımız, köfteye çok ama çok yakışan bir baharat çeşidimizdir.

KIRMIZI PUL BİBER : En makbulü en çekirdeksiz olan olan doğal ÖZKÖKLÜ Pul Biber, az miktarda kullanıldığında köftelerin lezzetine lezzet katar. Doğal rengi ile de köftenizin görselliğine doğal katkıda bulunur.

Karabiber, tuz ve kırmızı toz biber de köfteye lezzet katan baharatlarımızdan…

Tavuk ve Balık Etine Yakışan ÖZKÖKLÜ Baharatlarımız :

SARIMSAK TOZU : Kurutulmuş sarımsağın toz haline getirilmesi ile elde edilen baharatımız, özellikle tavuk eti ile müthiş bir uyum sağlar.

KÖRİ Baharat : Çeşitli baharatlarımızın belli oranlar ile harmanlanması sonucu ortaya çıkan ÖZKÖKLÜ Köri Baharatımız, tavuk etiyle harika bir birliktelik sağlar.

KURU KEKİK: Hem tavuğa hem de balığa çok yakışacak olan bir başka baharat türümüzdür. Kurutulmuş ÖZKÖKLÜ doğal kekiğimizin fırında yapılan tariflerde kullanımı ile ortaya çıkan kokusu, Sizi baharatların o eşşiz dünyasına götürecektir.

TAZE ZENCEFİL : Hem tavuk hem balık etine çok yakışır.

ZERDEÇAL : Tavuk etiyle çok iyi uyum sağlayan ÖZKÖKLÜ baharatlarımızdan biridir.

Kişniş, Yenibahar ve Karabiber de hem tavuğa hem de balığa çok yakışan ÖZKÖKLÜ baharatlarındandır.

Kaynaklar :
Unilever Food Solutions
Lezzet